אם אינך יכול לראות את העלון כראוי לחץ כאן

 תחבורה ציבורית, מצעד זכויות האדם ועוד מהלכים לקידום השוויון
  
logo
       3 בדצמבר 2012
      י"ט בכסליו התשע"ג
 
ועדות קרואות לרשויות ערביות אינן פתרון - עו"ד עלי חיידר.  
עיון ברשימת הרשויות המקומיות המופיעה באתר האינטרנט של משרד הפנים, מאשר את התחושה הקשה הקיימת בקרב הציבור הערבי כי המשרד פועל בקלות רבה מדי לפירוק רשויות ערביות ולמינוי של ועדות קרואות תחתן. להמשך קריאה...


כנגד עמדה מייאשת - רון גרליץ ובתיה קלוש. לצד הביקורת על מדיניותה המסוכנת של הממשלה כלפי אזרחיה הערבים, חייבים לזכור כי ישנן גם מגמות חיוביות בעשור האחרון לצמצום האי-שוויון ולהנעת פיתוח כלכלי. להמשך קריאה... 

 
 


 

לחצו כדי לצפות בסרטון מצעד זכויות האדם 2012התחנה הבאה בערבית - רון גרליץ. הנוכחות של הערבית במרחב הציבורי, במקומות כמו הרכבת, תשפיע לטובה על היהודים ועל היחסים בין יהודים לערבים. למאמר המלא
    
ידידות וידידי סיכוי,
סיכוי ממשיכה לפעול במרץ לקידום שיוויון בין האזרחים היהודים והערבים בישראל. אנחנו שמחים לשתף אתכם במספר הצלחות מהחודשיים האחרונים.

קידום תחבורה ציבורית ביישובים הערביים
בשנה וחצי האחרונות פועלת עמותת סיכוי באופן אינטנסיבי לקדם את פיתוח התחבורה הציבורית בישובים ערביים. בשבוע שעבר ארגנה המחלקה למדיניות שוויונית בשיתוף עמותת "תחבורה היום ומחר" כנס בו הצגנו לראשונה את נייר המדיניות מחסמים לסיכויים 5 – תחבורה ציבורית ביישובים הערביים הכנס, שהינו אבן דרך משמעותית בפעילות, נועד להציג הממצאים ולקיים שיח ישיר ופתוח עם כלל בעלי הענין בתוכם משרדי הממשלה, הרשויות הערביות וארגוני החברה האזרחית. הכנס התרחש בשיאה של עבודת אדבוקציה מקיפה לחיזוק מחויבות משרד התחבורה והרשויות לקדם באופן משמעותי את ההוצאה לפועל של תכניות תחבורה ציבורית בישובים ערבים בישראל. זאת אחרי שנים ארוכות של הזנחה בתחום זה וחסמים גדולים הן במשרד התחבורה והן ברשויות הערביות.
בכירי משרד התחבורה ייחסו חשיבות רבה למפגש ובין המשתתפים בלטו המנכ"ל - מר עוזי יצחקי, הסמנכ"לים וכמעט כל מנהלי המחוזות אשר פינו את יום העבודה והגיעו לאום אל פאחם בהזמנתנו. כמו כן השתתפו ראשי רשויות ערביות מהנדסי ערים ואנשי מפתח נוספים רבים ברשויות שגם הם הכירו בחשיבות היום.  
מנכ"ל משרד התחבורה, מר עוזי יצחקי, פתח את הכנס ואמר כי  "שוויון ומתן העדפה מתקנת לאזרחים הערבים צריך לקדם גם דרך תחבורה ציבורית. זו מדיניות הממשלה ועם זה אנחנו נתקדם. שיתוף פעולה בין המשרד לרשויות הערביות הוא קריטי". אנחנו כמובן רשמנו ונעקוב.
חגית נעלי יוסף מסיכוי הציגה את המחקר. לאחר מכן נוהל דיון אמיתי, ביקורתי ונוקב בשאלה איך לקדם תחב"צ ביישובים הערבים בהשתתפות עשרה אנשי מקצוע ובעלי תפקידים בממשל, בשלטון המקומי, בחברות ההיסעים ובחברה האזרחית (לרשימת הדוברים המלאה).
הדיון התנהל על רקע  מציאות מורכבת ומענינת שבה מצד אחד יש פערים גדולים בין היישובים היהודים והערבים מצד שני הצוות המקצועי של משרד התחבורה עשה בשנים האחרונות מאמצים רציניים ומשמעותיים שהצליחו להכניס קווי תחב"צ ליישובים ערבים לא מעטים. בסיום הכנס הצהיר דרור גנון, סגן בכיר למנהל אגף התחבורה הציבורית, שהמשרד מחויב כעת לקדם תיכנון, לתקצב ולהוציא אל הפועל תכניות לתחבורה ציבורית בקהילות ערביות. הוא תאר הצלחות מהחודשים האחרונותים והתחייב להמשיך בהכנסת תחב"צ ליישובים הערבים.
בסיכום המפגש התחייבו נציגי משרד התחבורה לבצע שני מהלכים משמעותיים:
1.      לכתוב מדריך לקידום תחבורה ציבורית ברשויות המקומיות.
2.      להכשיר אחראי תחבורה ציבורית ישובי בישובים הערביים.
הם ציינו במפורש שמהלכים אלה הם תוצאה ישירה של השיחות שלהם עם עמותת סיכוי.  זו אינדיקציה מובהקת להצלחה של פעילותנו.
אנחנו כבר מתחילים ביישום המסקנות בשני רבדים - מול הממשלה – בליווי יישום המסקנות  ומול 5 רשויות מקומיות בפיתוח תכניות לבניית מערך תחבורה ציבורית. בנוסף, גיבשנו תכנית עבודה לתכנון תחבורה ציבורית אזורי במרחב ואדי ערה, בהתאם למדיניות משרד התחבורה ואנו פועלים בימים אלו להשלמת גיוס המשאבים לביצוע תכנית חשובה זו.
הכנס הוכיח את היכולת הייחודית של סיכוי ליצור שיח מקצועי אמיתי וכן בין משרדי הממשלה לרשויות הערביות.  זוהי תחושת סיפוק אדירה ביישום  התוצרים של פעילותנו לטובת קידום משמעותי וארוך טווח של השוויון. הכנס זכה לכיסוי תקשורתי נרחב בעברית, בערבית ובאנגלית (כולל רדיו ועיתונות מודפסת).

הצטרפו אלינו למצעד זכויות האדם – למאבק לשוויון אזרחי בישראל
גם השנה החליטה עמותת סיכוי להצטרף למצעד זכויות האדם תחת הכותרת: לצעוד לקידום שוויון אזרחי למען שוויון זכויות מלא לאזרחי ישראל היהודים והערבים. נצא ב-10:30 מרחבת הבימה ונצעד לכיכר רבין שם יתקיים קונצרט זכויות האדם הגדול בשעה 12:30. בצעדה ישתתפו ארגונים חשובים נוספים הפועלים למען חברה צודקת ואנו קוראים לתומכינו להצטרף ולצעוד. פרטים נוספים בתמונה המצורפת.

מקווים לראותכם עמנו.

והעשייה נמשכת
פרויקט אזורי שוויון זוכה לתמיכה רחבה אקטיבית של ראשי הרשויות הערבים והיהודים בשני אזורי הפעולה: דרום המשולש/השרון ואזור נצרת/עמק יזרעאל, המבקשים להרחיב את הפעילות לתחומים נוספים.
 בחודשים האחרונים קיימנו מפגשים עם יזמים ומנהלים בכירים בקהילה העסקית בישראל במטרה להגביר את מעורבותם בקידום השוויון. התוצאות נראות בשטח.
מחלקת ייצוג הולם מחברת את הקהילה העסקית לגופים שונים ביישובים הערביים ולעמיתינו בחברה האזרחית כמו קו משווה, מענתק וצופן. בחודש האחרון מנהלת המחלקה פעילות נמרצת מול הדרגים הבכירים בחברת החשמל, חברת מקורות וחברת נתיבי ישראל שהן חברות ממשלתיות במטרה להגביר את ייצוגם של האזרחים הערבים בקרב עובדי החברות, כמו גם בקרב חברי מועצות המנהלים של החברות הללו וחברות נוספות. 

נמשיך לעדכן ונשמח לשמוע יוזמות ורעיונות נוספים לקידום חברה טובה וצודקת בישראל.

בידידות
עו"ד עלי חיידר ורון גרליץ
וכל צוות סיכוי
 
 
 
  
להסרה מרשימת התפוצה לחץ כאן
עלון זה נוצר והופץ באמצעות מערכת אלטרו