אם אינך יכול לראות את העלון כראוי לחץ כאן

 חדשות 'אלה', אוקטובר Nieuwsbrief Elah, Oktober 2014
 
 
בשם הועד המנהל, ההנהלה וכל עמותת אלה, אני רוצה לאחל לכולכם שנת אושר, בריאות, שלוה ושגשוג.
יהל שחר, יו"ר

ביקור צעירי 'תגלית' בבית בארט

   

הכל התחיל בטלפון ביום שלישי בערב. בשיחה שאלה קבוצה של צעירים הולנדים, אשר לקחו חלק בתוכנית 'תגלית' (בה עורכים צעירים יהודים מרחבי העולם מסע היכרות ברחבי ישראל), אם יוכלו לערוך ביקור בבית בארט. הם ביקרו באותו היום ב'יד ושם' ורצו להגיע ביום רביעי, היום האחרון למסעם, לערוך היכרות עם ניצולי השואה. עמיתתי לעבודה, מרסלה הייתה מאוד נלהבת לגבי הביקור, ויידעה מיד את קבוצת המתנדבים (מאטייס) שלה. המתנדבים דאגו לכך שנוכל לארח בנעימות קבוצה של 25 צעירים בגילאים 18 עד 27 מתחת לפרגולה בבית בארט.


 

:קוראים שואלים
להתמודד עם הפחד מול הילדים

   

שלום,
בעלי ואני חיים עם שלושת ילדנו באזור הדרום ובזמן מבצע 'צוק איתן' היינו חייבים להיכנס לממ"ד באופן קבוע בזמן אזעקות. ברגעים האלה אני מאוד מפוחדת ולחוצה, אבל אני מתביישת קצת בלחץ שלי וחושבת תמיד שעדיף לילדים אם אני אסתיר מהם את הפחד ואעמיד פנים שהכל בסדר. אבל האם זה באמת כך? אותה השאלה עולה גם במצבים אחרים, למשל, אם אני מאוד עצובה או מודאגת בגלל מישהו מאוד חולה, או כאשר מישהו נפטר. אני לא יודעת אם כדאי לתת לילדים לראות אותי ככה כמו שאני מרגישה, או שיהיה להם יותר טוב אם אשלוט ברגשותיי ולא אעמת אותם איתם. מה כדאי לי לעשות?


ה'קמטוטים' בתערוכת חרסינת דלפט הכחולה במוזיאון תל אביב

חוויה עוצמתית

   

גם השנה כמו בשנים הקודמות נפגשנו פעם בחודש בימי ג' במועדון של 'אלה'. מפגשי דור שני אותם אני מתחילה בכל שנה בנקודה אחת, ובסיום השנה אני במקום אחר. כך גם השנה.
לכבוד מפגש הסיום החלטנו לבקר במרכז "נא לגעת" ביפו. התאספנו בנמל ואני הייתי כולי נרגשת, לא ממש רגועה. לאכול בחושך מוחלט?! איך יהיה? כיצד זה ירגיש? בעיקר הקושי לא להיות בשליטה הדאיג אותי. להפתעתי הייתה זו חוויה עוצמתית מאוד מפני שלפתע בחושך כל החושים האחרים עבדו יותר חזק.הריחות, הרעש והחושך נהיו ברורים יותר.
אחרי הפסקה קטנה נכסנו להצגה לא על לחם לבדו. כל הם השחקנים עיוורים וחירשים. איך אפשר? מתברר שאפשר! ואפילו היה מדהים ומעניין. היה לי מעט קשה לעקוב אחרי הכל, הדיבור הלא כל כך ברור, תרגום לכתוביות ובשפת הסימנים, אך הייתה שם הרבה עוצמה.
קבלתי הרבה כוח כשראיתי שלא משנה המגבלה שיש לאדם, תמיד יש לו אפשרות להתמודד.
יצאתי עייפה ועם הרבה חומר למחשבה.

תודה חבר'ה על הכל!

נתראה באוקטובר לשנה אחרונה מסיימת, ובטח יהיה מפתיע.
רונית אילסר

תגובה לסיפורה המרגש של אלישבע אאורבך

   

אני מקבלת כל עלון 'אינפוקוס' במייל ובדרך כלל נהנית לקרוא בו את הסיפורים האישיים. כך היה גם ב'אינפוקוס' האחרון בו סיפרהאלישבע אורבך ביום הזיכרון בעתלית, שאורגן ע"י ארגון עולי הולנד, על ההחלפה הפלאית של 222 ההולנדים תמורת טמפלרים גרמנים, ואת הספורים הקטנים שעמדו מאחורי החלפה זו.

הזמנה להשתתף בסרט דוקומנטרי

   

לצורך צילומי סרט דוקומנטרי, בבימויה של נועה אהרוני (בימאית ותיקה, מביימת סרטים עלילתיים ("עד סוף הקיץ") ודוקומנטריים (כתבות בבולדוג, מבט שני, פונדק החלומות ועוד...)בנושא דור שני לשואה, אנחנו מחפשים את האנשים שיכולים לספר את הסיפור האישי שלהם על החוויות והתחושות של לגדול עם הורים ניצולי המלחמה. אשמח מאוד לכל פניה. לפרטים נוספים: טל בן ברוך (תחקירנית ותיקה בהפקות דוקו-ריאליטי ודוקמנטרי (בין השאר: משפחה חורגת, רצים לדירה, השגריר, החולה המדומה, ועוד...)
052-3645281
talbenba@gmail.com

 

 
 
 
 

עזרו לנו

 

'אלה' הינה עמותה ללא כוונת רווח ותלויה בתרומות מתורמים פרטיים ומקרנות בכדי להמשיך את פעילויותיה. ניתן לתרום ל'אלה' בהמחאה או בהעברה בנקאית לחשבון: בנק איגוד מס' חשבון 063-078696/47 עמותה רשומה מס' 580040947.

לפרטים לחץ כאן

לתרומה לקרן 'אלה לכל אחד' לחץ כאן
 

 

קבוצת דיון חדשה לילדי מלחמה

כמו בירושלים, גם באשדוד, תל אביב וחיפה אנו מעוניינים לפתוח קבוצות לילדי ותינוקות המלחמה. אלה שנולדו בין השנים 1935 ל-1945. הקבוצות יפגשו במתכונת חודשית לשלוש שעות אחר הצהריים. אם הנך מעוניין במידע נוסף או בלהירשם לאחת הקבוצות, ניתן ליצור קשר עם מנחה הקבוצה באזור מגוריך:
אשדוד:
יודי רס, 050-5820507
תל אביב:
ריינאודון חינקל, 054-7466174 חיפה:
קרולה דרגן, 050-3733618

 

 

קבוצת דור שני חדשה בתל אביב

נפתחת קבוצת דור שני לניצולי שואה בת"א. בקבוצה זו אנו דנים בחיי היום יום של בני ובנות ניצולי השואה, הדור השני. האם בחירות, זוגיות, קריירה, הורות ועוד שונות אצל בני הדור השני? האם בחירותיך מושפעות מהעובדה שאת/ה בן/בת של ניצול/ת שואה?
למעוניינים ניתן ליצור קשר עם מנחת הקבוצה עדית נינארי 052-2568989

 

להלן תיקון לחוק ביטוח פנסיוני בגרמניה בנוגע ל'קצבת הגטאות' (חוק ה-ZRBG המתוקן)
לפרטים לחץ כאן

למידע על הסכם עם ממשלת גרמניה על תשלום חד פעמי ל'ילדי השואה' בגין סבל נוסף
לחץ כאן

הזמנה מוקדמת

גם השנה עורכת העמותה טקס לזכרם של הנרצחים והנרצחות. להלן ההזמנה המוקדמת לטקס. פרטים נוספים יינתנו בהמשך.
לחץ כאן

להלן דו"ח הפעילות השנתי של העמותה לשנת 2013
לחץ כאן

   

לוח פעילויות

ספטמבר ואוקטובר

,קפה על הבוקר
בית בארט

17/9

קבוצת כתיבה
בית יוליאנה

הקדירה בחדרה

הרצאה, אשדוד

18/9

הרצאה, אשדוד

22/9

'קמטוטים' הרמת כוסית, כפר סבא

23/9

הרצאה, אשדוד

29/9

,קוראים ומדברים
בית בארט

1/10

קבוצת כתיבה
בית יוליאנה

הרצאה, אשדוד

2/10

קבוצת כתיבה תל אביב

הרצאה, אשדוד

6/10

,קפה על הבוקר
בית בארט

הרצאה, אשדוד

7/10

 

לדף הפעילויות באתר לחץ כאן

 
 
 
 
 
 
 

Steun Elah

 

Elah is als non-profit organisatie afhankelijk van donaties. Ook u kunt door een financiele bijdrage ons helpen onze werkzaamheden voort te zetten. Voor belastingaftrekbare donaties in Israel: Union Bank (Tel Aviv), nr. 063-0786 96/47 in Nederland: ABN-AMRO (Amsterdam), nr. 55.05.09.615

Lees verder

Voor donaties voor het 'Elah voor iedereen' fonds, klik hier

 

Nieuwe gespreksgroep Tweede Generatie

In het najaar starten we in Tel Aviv met een nieuwe gespreksgroep voor de Tweede Generatie,waarin we praten over het dagelijks leven van kinderen van oorlogsoverlevenden. Is hun partnerkeuze, loopbaan en ouderschap anders? Info bij Idith Ninary, 052-2568989.

Facebookgroep
bij Elah

Speciaal voor maatjes van Elah met een facebookprofiel zal binnenkort een nieuwe (besloten) facebookgroep van start gaan onder de kop 'Maatjespraatjes'. Het idee is om van die groep een gezellig virtueel huis te maken.
Lees verder

Haifa zoekt vrijwilligers

Elah zoekt in Haifa versterking van het vrijwilligersteam.Wil je je  inzetten voor ouderen die behoefte hebben aan contact, neem dan contact op met Tamar Vogel, 052-4849935.

Het jaarverslag 2013 is uit
Klik hier

 

Activiteiten September en Oktober

22/9

Lezing, Asjdod

23/9

Rimpeltjes, Kfar Saba

29/9

Lezing, Asjdod

1/10

Lezen en Praten,
Beth Bart

2/10

Schrijfgroep,
Beth Juliana

Lezing, Asjdod

6/10

Schrijfgroep Tel Aviv

Lezing, Asjdod

7/10

Koffieochtend
Beth Bart

Lezing, Asjdod

14/10

Soekkot in Beth Bart

20/10

Filmhuis, Kfar Saba

22/10

Koffieochtend
Beth Bart

23/10

Schrijfgroep Levensverhalen, Jeruzalem

29/10

Lezen en Praten,
Beth Bart

 

 

Voor de activiteitenpagina op de website, klik hier

 
 
Namens het bestuur, de directie en de stichting wens ik jullie allemaal een jaar van geluk, gezondheid, rust en voorspoed.
Yahel Shachar

Jong bezoek in Beth Bart

   

door Jodie Ras

Het begon allemaal met een telefoontje de avond ervoor. Of een groep Nederlandse jongeren die in het kader van Taglit (Birthright) een reis door Israel maken, de volgende dag een bezoek mogen brengen aan Beth Bart? Omdat mijn college en het maatjesteam in Jeruzalem goed kunnen improviseren, was het antwoord 'ja'. Zij zorgden er in een mum voor dat 25 jongeren onder de pergola van het ouderenhuis terechtkonden voor een intiem gesprek met de Beth Barters.

Tweede Generatie eet in het donker

   

door Dan Reisenstadt

De laatste bijeenkomst van het seizoen ging onze oudste Tweede Generatie gespreksgroep op bezoek naar het centrum 'A.U.B. Aanraken', waar je in de wereld van de doven en blinden wordt geintroduceerd. Dat was voor ons als groep een goede en ook moelijke ervaring, om niet-ziende samen te zijn, te eten en drinken. Het brengt gevoelens van onmacht naar boven en veel verdriet over het feit dat mensen met beperkingen en met gemis moeten leven.
 

 

 

Delfts blauw in Tel Aviv

   


Met hulp van een aantal geweldige vrijwilligers hebben we de Rimpeltjesgroep begin september naar het Tel Aviv Museum genomen om de tentoonstelling over Delfts blauw en wit te bezoeken. Zestien mensen van rond de 90 die volop genieten van antieke en hedendaagse stukken keramiek, van Hollandse tegels aan de muur, borden en vazen in de vitrine, en tot slot van een kopje koffie.

Lezers Vragen:
Mogen ouders openlijk angstig zijn?

   

Mijn man en ik wonen met onze drie kinderen in de kuststreek en in de zomer moesten we regelmatig de schuilkamer in. Ik was op die momenten behoorlijk angstig, maar schaamde me voor mijn zenuwen. Ik denk altijd dat het voor de kinderen beter is als ik mijn angst verberg en doe alsof er niks aan de hand is. Is dat ook zo? Diezelfde vraag doet zich ook in andere situaties voor, als ik bijvoorbeeld heel verdrietig ben over iemand die ziek is of overlijdt. Mogen de kinderen me zien zoals ik me voel, of help ik ze er meer mee door ze niet met mijn emoties te confronteren?

 
 
 
להסרה מרשימת התפוצה לחץ כאן
עלון זה נוצר והופץ באמצעות מערכת אלטרו