אם אינך יכול לראות את העלון כראוי לחץ כאן

 ביום שלישי 28/4: שביתה כללית בציבור הערבי והפגנה בתל אביב במחאה על הריסות הבתים
 
מידעון סיכוי 26 באפריל 2015
 
 
 

ביום שלישי 28/4: שביתה כללית בציבור הערבי והפגנה בתל אביב במחאה על הריסות הבתים

פינוי הריסות בכפר דהמש. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס

בשבועות האחרונים אנחנו עדים לגל מחודש של הריסות בתים בישובים הערבים. בתואנות שונות נהרסו בית בכפר כנא בגליל וחמישה בתים בדהמש שבין רמלה ולוד. מדיניות זו מבוססת אמנם על תואנות חוקיות, אך היא אינה אלא תוצאה של אפליה מתמשכת - בהקצאת קרקעות ציבוריות, בתכנון הישובים, ובמציאת פתרונות למצוקת הדיור.

בכפר כנא, שבה נהרס בית משפחת ח'טיב, התגוררו כ-15 אלף תושבים כשנכנסה לתוקף תוכנית המתאר ב-1995. כעת, עשרים שנה אחר כך, עדיין אין תוכנית מתאר חדשה, אך מספר התושבים עלה ל-25 אלף. הכפר דהמש, ש-16 מבתיו מיועדים להריסה, הוא כפר לא מוכר היושב על אדמות פרטיות של תושביו, ולמרות ניסיונות התושבים להציע תוכניות ולהביא להכרה בו ולהסדרת התכנון והבניה, המדינה איננה מסכימה להכיר בכפר ולהגיע להסכמות עם התושבים.

כדי להמחיש את עוצמת האפליה בתחום של קרקעות ודיור, נזכיר כי מאז 1948 ועד היום שתי הקבוצות, האזרחים היהודים והערבים, גדלו בשיעורים דומים (פי 8-10) אבל המדינה הקימה כ-700 (!) יישובים חדשים וערים חדשות ליהודים, ולא הקימה אף יישוב בעבור הערבים, פרט לעיירות לבדואים שפינתה בנגב.

השבוע, ביום שלישי ה-28/4, תתקיים בציבור הערבי שביתת מחאה כללית, ביוזמת ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל. באותו יום תתקיים הפגנה ארצית בתל-אביב, אליה מוזמנים להפגין ביחד יהודים וערבים המתנגדים למדיניות הריסת הבתים. אנחנו קוראים לכל תומכינו ולכל שותפינו למאבק לשוויון בין האזרחים הערבים והיהודים להצטרף להפגנה זו.

הפרטים המדויקים לגבי ההפגנה יקבעו בהמשך ויעודכנו בעמוד הפייסבוק: https://www.facebook.com/events/819659344753894

אנו בעמותת סיכוי רואים בממשלה אחראית ראשית ועיקרית לאפליה בתכנון ובקרקעות המביאה  להריסות בתים. השלכת אנשים לרחוב לא תביא פתרונות, אלא רק תגביר את המצוקה. אם הממשלה והרשויות רוצות באמת ובתמים להביא לבניה חוקית ומאושרת בציבור הערבי, הן חייבות לשנות כיוון, לאשר בהקדם תוכניות מתאר ראויות לישובים הערבים, להקצות קרקעות מדינה לבניה באופן שוויוני ומותאם לצרכים של כל ציבור, ועד למציאת פתרונות - להימנע מהריסות בתים ומהשלכת בני אדם לרחוב.

בברכה,

ג'אבר עסאקלה ורון גרליץ
מנכ"לים שותפים, עמותת סיכוי

להסרה מרשימת התפוצה לחץ כאן
עלון זה נוצר והופץ באמצעות מערכת אלטרו